• İyimser Abla

İyimser Abla'nın hikayesi

Updated: Jun 17, 2020

İyimser Abla sosyal girişiminin hikayesini bu yazıda sizin için derledik. Okumaktansa dinlemeyi tercih ederim derseniz; Radyo Gedik İyilik Elçileri programının kayot linkine buyurun:

https://radyogedik.com.tr/podcast/iyilik-elcileri-sevgi-sairoglu/

İyimser Abla adlı sosyal girişim ne zaman ve hangi amaçla başladı? Sosyal girişimin kurucuları kimlerdir?


İyimser Abla, 2017 yılında kuruldu. Başta sadece “sosyal sorumluluk projesi” olarak başlayan İyimser Abla, Eylül 2017’den beri sosyal girişim olarak yoluna devam ediyor.

İyimser Abla, Anadolu’nun farklı illerindeki kadın kooperatifleri tarafından üretilen gıda ve el işi ürünleri, kurumsal firmalara, alternatif kurumsal hediye seti olarak sunan bir sosyal girişim.

İyimser Abla paketlerinde, Anadolu’nun farklı illerindeki kadın kooperatiflerinin birden fazla ürünü buluşuyor. Örneğin Polatlı’nın pancar pekmezi, Manisa’nın erik kurusu, Seferihisar’ın ıspanaklı eriştesi, Devrek’in kızılcıklı tarhanası. Ürünlerin tümü, İyimser Abla’nın jüt çuvalları içinde, kurum logosu ve kuruma özel mesaj ile gönderiliyor.


Girişimin çıkış hikayesi:

İyimser Abla girişimimizin çıkışı farklı iki hikayenin kesişimi aslında. Bunlardan ilki, üniversite döneminde sorgulamaya ve araştırmaya başladığım ülkemizde %30’lar oranında olan kadınların iş gücünde katılımı meselesi idi. Kasım 2017 TÜİK verilerine göre ülkemizde her 3 kadından sadece 1’i çalışma hayatında yer alıyor. Neden, nasıl, konuyla ilgili ne yapılabilir? diye sorgularken bir yandan da çevremdeki kadın istihdamını destekleyen projeleri gözlemliyor ve desteklemeye çalışıyordum. Aile üyelerine ve arkadaşlarıma özel günlerde kadın kooperatiflerini destekleyen yerlerden hediye almamla başlayan, düğünümüzde nikah şekeri yerine kadın üreticilerimizin lavanta kesesi hediye etmemizle devam eden kooperatiflere “bireysel” destek verme çabasının yetmeyeceğini fark ettiğimde “sürdürülebilir gelir kaynağı oluşturmak için neler yapılabilir?” sorusuna cevap aramaya başladım.

Bu hikaye ile eş zamanlı olarak üst üste 2 yıl, toplam 4 bayram ve 2 yılbaşı, çalıştığım kurumdan hediye olarak madlen çikolata almış ve hangi aile büyüğümüze bunu hediye etsem acaba diye düşünüyordum. Bayramlarda, sadece benim değil, eşimin, kardeşimin, kuzenimin, yakın arkadaşlarımın da çikolata aldıklarını görüyor, “bu bayram gene ne gerek vardı?” diye sorgulamaktan kendimi alamıyordum.


Bu iki hikayenin kesişimi ve İyimser Abla’nın çıkış noktası; ramazan bayramı sonrası kurumsal şirket çalışanı arkadaşlarım ile (ve onların kendi arkadaşları ile) paylaştığım, kurumsal hediye kültürünü sorgulayan “Bayram hediyenizi aldınız mı?” anketi oldu. 230 özel sektör çalışanının cevapladığı anket; şirketlerin %70’inin çalışanlarına hediye verdiğini, nitekim çoğu çikolata kutusu olan bu hediyeden aslında çalışanların o kadar da memnun olmadığını gösterdi. Buna ilave olarak katılımcıların yaklaşık %60’ı çikolata yerine yöresel, köy pazarı ürünlerini de tercih edeceklerini belirttiler


“Çikolata yerine bir bayram, Polatlı’dan Nilüfer Abla’nın pancar pekmezini ya da Seferihisar’dan Emine Teyze’nin sakızlı tarhanasını tatsak?”


Anadolu’nun dört bir köşesinde yer alan kadın kooperatiflerini daha detaylı araştırmaya başlamam, ürünleriyle ilgili bilgi toplamam, şirketlerin çalışanlarına sunabileceği, ilgi çekici, lezzetli paketler oluşturmamız ve bir yandan devam eden şirket temsilcileri ile yaptığım görüşmeler sonrası İyimser Abla bugünkü aşamaya geldi. Kurban bayramında 3 şirketin, kadın kooperatiflerinden bayram paketi almasıyla pilot çalışmamızı da yapmış ve olumlu geri dönüşleri almış olduk.


3 ortakla yola çıktığımız sosyal girişimimiz, “İyimser Abla”, büyümekte hem kooperatif hem de şirket ağını genişleterek çalışmalarına devam etmektedir.


İyimser Abla sosyal girişimini tek başıma kurdum. Girişimimin şu an geldiği noktada, özellikle paketleme, yeni ürün araştırması ve nakliyat gibi konularda ailem destek olmaktadır.


İyimser Abla’nın faaliyetlerinden bahseder misiniz? Kaç kişilik bir ekipsiniz? Hangi amaçla neler yapıyorsunuz?


İyimser Abla her geçen yıl büyüyen bir ekibe sahip. Girişimin kurucusu olarak ben tek başlamış olsam da, hem kuruluş, hem de sonraki aşamalarda ailemden ve yakın arkadaşlarımdan büyük destek aldım.


İyimser Abla’nın atölyesi İzmir’de bulunuyor. Farklı kooperatiflerden gelen ürünler, atölyede buluşuyor ve son paketleme işlemlerinden sonra teslim ediliyor. Halihazırda atölyede bana destek veren 4 aktif gönüllümüz var. Ayrıca annem ve babam en büyük destekçilerim.


Nitekim, ben Anadolu’daki kadın kooperatiflerini ve kooperatif üyesi kadınları da İyimser Abla ekibinin bir parçası olarak görüyorum. Onlarla beraber, el ele çalışıyoruz. Ben, gönüllü çalışanlarımız, ailem, ve kadın kooperatifi üyeleri; büyük bir ekibiz.


İyimser Abla’nın 2 temel hedefi var. Faaliyetlerimiz de bu hedeflerimiz çerçevesinde şekilleniyor.


a. Ülkemizdeki kadın kooperatiflerinin kapasitesini (yapısını, pazarını ya da iş modelini) güçlendirerek ve yeni kadın kooperatiflerinin kurulmasını destekleyerek kadın istihdamına katkıda bulunmak.

b. Özel sektörde kurumsal sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesine destek ve ortak olmak.


Birinci hedefimiz kapsamında, şu anda Türkiye’de bulunan 130’u aktif toplam 163 kadın kooperatifini İyimser Abla’nın “iyilik ortağı” yapmak hedefindeyiz. Bu sayede mevcut kadın kooperatiflerimizi daha etkin ve başarılı üretim yapmaya teşvik etmek ve kaynaklara erişebilir kılmayı istiyoruz. Bununla birlikte Türkiye’de bulunan 970 ilçenin her birinde en az 1 kadın kooperatifi olmasını, bu sayede kadınların bölgesel kalkınmaya katkıda bulunmasını istiyoruz. Bunun için bir yandan kapasite gelişimi konusunda kooperatiflere destek olmak (iş yönetimi, muhasebe ve sosyal medya kullanımı) ve başarılı kadın kooperatiflerinin tecrübe ve bilgi birikimini yeni kooperatiflerle paylaşılmasına yönelik planlarımız var.


İkinci hedefimiz kapsamında şirketlerin iş stratejileri içine kurumsal sosyal sorumluluk kavramını entegre etmelerini, tek seferlik ve kısa dönemli sosyal sorumluluk projelerinin aksine, sürdürülebilir ve etkin uygulamalar ile öncü çalışmalar yürütmesini hedefliyoruz.

Tüm bu hayallerimizi gerçeğe dönüştürme yolunda hem kadınlarımızı iş hayatında daha fazla görmeye başlayacağız hem de ülkemizde kurumsal sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayacağız.


Kocaman bir hayali gerçek yapmak için küçük adımlarla yola çıktık. Hep birlikte çok daha büyük adımlar atma umuduyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

İnsanlara Anadolu kadınlarının el emeği göz nuru ürünlerini ulaştırırken, onların da sürdürülebilir bir iş modeline kavuşmasını istiyoruz. İyimser abla olarak iyilikten ötesini hedefliyoruz.

Şimdiye dek hangi özel kaç kurumsal şirket ve kaç kadın kooperatifi ile çalıştınız? Rakam ve isim verebilir misiniz?


İyimser Abla, kuruluşundan itibaren, 15 farklı kadın kooperatifi ile iş birliği yapmış ve bu kooperatifler aracılığıyla 150’ye yakın kadın üreticiyi desteklemiştir. Zonguldak, Mardin, Ankara, İzmir, Bilecik, Çanakkale, Bergama, Urfa ve Manisa illeri İyimser Abla’nın birlikte çalıştığı kadın kooperatiflerinin olduğu illerden bazıları.


2017 yılından günümüze, 6 binden fazla kurumsal şirket çalışanına İyimser Abla paketi ulaştı. Her pakette minimum 3 ürün bulunmaktadır ve paketlerin fiyatı 20-100 TL arasında değişmektedir.


İyimser Abla’nın iş modelinden bahseder misiniz? Nasıl bir işleyiş uygulayarak kurumsal şirketler ve kadın kooperatifleri ile iletişim kuruyorsunuz?


İyimser Abla, öncelikle toplumsal fayda yaratmayı amaçlayan, bunu da ülkemizde kooperatifçilik modelini ve kadınların iş gücüne katılmasını destekleyerek yapan bir sosyal girişimdir. İyimser Abla, kâr etmeyi amaçlayan ama elde ettiği kârı, kadın kooperatiflerini destekleyerek ve sosyal fayda yaratarak değerlendiren bir girişimdir.


İyimser Abla B2B (Business to Business) iş modeline sahiptir ve müşterisi kurumsal firmalardır. Siparişler websitesindeki sipariş formu, mail ya da telefon ile alınıyor.


İyimser Abla’nın iş ve gelir modelini oluştururken en çok önem gösterdiğimiz nokta, kadın kooperatiflerinin ve kadın üreticilerin emeklerinin değerini alıyor olması. Kadın kooperatiflerinin ürünlerine yeni satış kanalı açan İyimser Abla, onları şirketlerle buluşturmanın yanı sıra, ürünlerin sunumu, etiketlenmesi, paketlenmesi ve kuruma özel mesaj hazırlanması konusunda da hizmet sunmaktadır.


İyimser Abla paketlerinde, Anadolu’nun farklı illerindeki kadın kooperatiflerinin birden fazla ürünü buluşuyor. Örneğin Polatlı’nın pancar pekmezi, Manisa’nın erik kurusu, Seferihisar’ın ıspanaklı eriştesi, Devrek’in kızılcıklı tarhanası. Ürünlerin tümü, İyimser Abla’nın Kraft kese paketleri içinde, kurum logosu ve kuruma özel mesaj ile gönderiliyor.


İyimser Abla websitesi, sosyal medya ve takipçilerimize gönderdiğimiz düzenli bültenler, aktif kullandığımız iletişim kanalları.


Kadın kooperatiflerine telefon ya da yüz yüze ziyaretler ile ulaşıyorum. İnternet ve sosyal medya kullanımı kooperatifler tarafında çok zayıf maalesef. Kimi zaman belediyeyi ya da il ticaret odasını arayarak, kadın kooperatifinin iletişim bilgilerine ulaşıyorum.


Kurumsal şirketlere de mail ya da telefon ile ulaşıyor, yüz yüze görüşmeler yapıyorum. Şirketlerin kurumsal iletişim ya da insan kaynakları temsilcileri ile görüşüyorum. Özellikle bayram, kadınlar günü, yılbaşı gibi özel günler öncesi sosyal medya ve e-bülten aracılığıyla duyuru yapıyorum.


Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı? İşleyiş ya da yardım yapmak isteyenler için bir mesaj gibi?


Çok yakın zamanda hayata geçirdiğimiz projeden bahsetmek isterim. Artık İyimser Abla’nın birlikte çalıştığı kadın kooperatifi ürünlerine İstanbul’da yaşayan bireysel tüketiciler diledikleri an ulaşabiliyor. Adahan İstanbul Otel ile yakın zamanda yaptığımız iş birliği sonucu Adahan’ın üst katında yer alan Cachi Lokanta’da “İyimser Abla Kadın Kooperatifi Ürünleri Köşesi” oluşturduk. 15 farklı kadın kooperatifinin ürünleri burada satışa açık şekilde yer alıyor.


Bu köşede yer alan ürünler:

• Pancar Pekmezi (Polatlı, Ankara)

• Kozalak Reçeli (Eldivan, Çankırı)

• Mürdüm eriği Reçeli (Göl Flanoz, Bilecik)

• Ayva Reçeli (Devrek, Zonguldak)

• Portakallı Havuç Reçeli (Polatlı, Ankara)

• Domates Reçeli (Eldivan, Çankırı)

• Havuçlu/Ispanaklı Erişte (Polatlı, Ankara)

• Pancarlı Erişte (Devrek, Zonguldak)

• Koca Hamur (Eldivan, Çankırı)

• Kuskus (Göl Flanoz, Bilecik)

• Tarhana (Göl Flanoz/Eldivan)

• Biber/Domates Salçası (Sırrın, Urfa)

• Meyve kurusu (Eldivan, Çankırı)

• Baklagiller (Bala, Ankara)

• Domates tozu/Pul biber (Sırrın, Urfa)

• Modern File (Sasalı/Bergama)

Ayrıca, Adahan İstanbul § İyimser Abla işbirliği ile ayda bir “Kadın Kooperatifi Söyleşileri” düzenledik. Her söyleşide 2 farklı kadın kooperatifinden 2 “iyimser abla” bizimle birlikte oldu. Kooperatiflerinin, kendilerinin hikayelerini anlattılar. Onların hikayelerini dinlerken aynı zamanda yöresel lezzetlerini tattık.


Ek bilgi için:


SOSYAL UP HABERİ

http://sosyalup.net/anadoluda-nice-iyimser-abla-var/

SABANCI ÜNİVERSİTESİ HABERİ

https://gazetesu.sabanciuniv.edu/tr/2018-08/kadin-kooperatifleri-ve-kurumsal-sirketler-arasinda-kopru-kuruyorum

BUSINESS ANKARA ÖZEL HABERİ

http://www.businessankara.com/ekonomi-haberleri/ozel-haber-kadin-kooperatifleri-ile-kurumlari-bulusturan-sosyal-girisim-iyimser-abla.html

İLETİŞİM:

Sevgi Şairoğlu Sezginer

sevgi@iyimserabla.com

merhaba@iyimserabla.com8 views0 comments

Recent Posts

See All